Protokoły

Ta sekcja ma dla mnie szczególne znaczenie.

Przede wszystkim dlatego, że nikt w Polsce czegoś takiego jeszcze nie zrobił.  Najbliżej jest chyba strona dbio.pl ze swoją sekcję „protokoły”,  ale jest tam raczej więcej wiedzy teoretycznej, niż praktycznej. Ja pragnę skupić się na przykładach konkretnych, aplikacyjnych zastosowań podstawowych metod biologii molekularnej. bazując głownie na diagnostyce molekularnej chorób człowieka.

Ponieważ wiąże mnie klauzula poufności co do wykonywanych przeze mnie w pracy badań, posługuję się przykładami metodyk, które gdzieś kiedyś przewinęły się przez moje ręce i były wykorzystywane np. do celów naukowych. Uważam jednak, że wcale nie umniejsza to ich wartości, przeciwnie, ja „uczyłam się” biologii molekularnej dzięki tym właśnie reakcjom, więc nauczy się też każdy z was, o ile będzie mu to potrzebne.

Dla początkujących w biologii molekularnej, którzy co prawda znają co nieco teorii, ale boją się eksperymentować, proponuję wybrać z repertuaru oferowanego na mojej stronie zbliżoną reakcję, zamówić startery,wydrukować oryginalną publikację i spróbować swoich sił.

Dla bardziej doświadczonych sekcja „Protokoły” może być szansą na wymianę doświadczeń, porównanie warsztatu pracy, albo kuferkiem z pomysłami, jakiego narzędzia użyć w konkretnym zastosowaniu.

W razie kłopotów służę rzeczową pomocą, jednak pamiętajcie proszę, że największe znaczenie ma wasz zapał i wiara w siebie. Nigdy nie spoczywajcie na laurach. Nawet najlepsza metodyka się dewaluuje, czasami w ciągu kilku miesięcy. Zawsze warto przeglądać katalogi firm, wertować PubMed…bycie na czasie to także część waszej pracy jako biologów molekularnych!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s